# BPSL000906501R0MBN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSL000906501R0MBN
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsl000906501r0mbn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsl000906501r0mbn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.3A
- **Current Rating (Amps):** 4.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 17mOhm Max
- **Frequency:** 140MHz
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
- **Tolerance:** ±20%