# BPSF000707283R3M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSF000707283R3M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsf000707283r3m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsf000707283r3m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.6A
- **DC Resistance (DCR):** 37mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%