# BPSD000807352R2M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSD000807352R2M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsd000807352r2m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsd000807352r2m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.2A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm Max
- **Height:** 0.150" (3.80mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%