# BPSD000605254R7K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSD000605254R7K00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsd000605254r7k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsd000605254r7k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** ±10%