# BPSD00060525151K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSD00060525151K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsd00060525151k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsd00060525151k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 300mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.81Ohm Max
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 150 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** ±10%