# BPSD00050432100K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSD00050432100K00
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsd00050432100k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsd00050432100k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.15A
- **DC Resistance (DCR):** 182mOhm Max
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±10%