# BPSC00101140471M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSC00101140471M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsc00101140471m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsc00101140471m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.6Ohm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
- **Tolerance:** ±20%