# BPSC000808453R3M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSC000808453R3M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsc000808453r3m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsc000808453r3m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.7A
- **DC Resistance (DCR):** 19mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
- **Tolerance:** ±20%