# BPSC00040430820TLD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSC00040430820TLD
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsc00040430820tld
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsc00040430820tld#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 172 mA
- **DC Resistance (DCR):** 540mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 82 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±30%