# BPSC00040430221TLD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSC00040430221TLD
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsc00040430221tld
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsc00040430221tld#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 116 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.27Ohm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±30%