# BPSC000303204R7MHP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSC000303204R7MHP
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsc000303204r7mhp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsc000303204r7mhp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
- **Tolerance:** ±20%