# BPSC000303164R7T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSC000303164R7T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsc000303164r7t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsc000303164r7t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800mA
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 169mOhm Max
- **Height:** 0.061" (1.55mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
- **Tolerance:** ±30%