# BPSA00131358102M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSA00131358102M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsa00131358102m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsa00131358102m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 340mA
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.344Ohm Max
- **Frequency:** 1.7MHz
- **Height:** 0.228" (5.80mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%