# BPSA000606306R8M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSA000606306R8M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsa000606306r8m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsa000606306r8m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Current Rating (Amps):** 2.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 42mOhm Max
- **Frequency:** 35MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
- **Tolerance:** ±20%