# BPSA00060630150M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSA00060630150M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsa00060630150m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsa00060630150m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 89.4mOhm Max
- **Frequency:** 15MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
- **Tolerance:** ±20%