# BPRR001010516R8MA0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPRR001010516R8MA0
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bprr001010516r8ma0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bprr001010516r8ma0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.3A
- **Current Rating (Amps):** 5.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 18mOhm Max
- **Height:** 0.201" (5.10mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%