# BPRR001010315R6T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPRR001010315R6T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bprr001010315r6t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bprr001010315r6t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.3A
- **Current Rating (Amps):** 3.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 33mOhm Max
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±30%