# BPPM00090748301X00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPPM00090748301X00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bppm00090748301x00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bppm00090748301x00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 6A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 6mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.189" (4.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 300 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
- **Voltage Rating:** 80V