# BPL3.3-12-T1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPL3.3-12-T1
- **Manufacturer:** B B Battery
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpl3-3-12-t1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpl3-3-12-t1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- **Capacity:** 3.3Ah
- **Size:** 5.33" L x 2.70" W x 2.42" H (135.5mm x 68.5mm x 61.5mm)
- **Termination Style:** Spade, .187" (4.7mm)
- **Voltage:** 12 V