# BPL12-12-T2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPL12-12-T2
- **Manufacturer:** B B Battery
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpl12-12-t2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpl12-12-t2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/70/81/287081-BPL12-12-T2-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- **Capacity:** 12Ah
- **Size:** 6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm)
- **Termination Style:** Spade, .250" (6.3mm)
- **Voltage:** 12 V