# BPF1608LRAAR4700L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPF1608LRAAR4700L
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpf1608lraar4700l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpf1608lraar4700l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 600MHz
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 4.7GHz Center
- **Height (Max):** 0.014" (0.35mm)
- **Insertion Loss:** 1.9dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)