# BPF1608LM02R2400A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPF1608LM02R2400A
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpf1608lm02r2400a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpf1608lm02r2400a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/1-/15/311-1558-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 2.45GHz Center
- **Height (Max):** 0.032" (0.80mm)
- **Insertion Loss:** 1.7dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Ripple:** 0.5dB
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)