# BPF1608LKAPR6580A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPF1608LKAPR6580A
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpf1608lkapr6580a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpf1608lkapr6580a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Filter Type:** Band Pass
- **Height (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Insertion Loss:** 1.4dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)