# BPF-A1140+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPF-A1140+
- **Manufacturer:** Mini-Circuits
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpf-a1140
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpf-a1140#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/57/-B/3157-BPF-A355_DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 600MHz
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 1.14GHz Center
- **Height (Max):** 0.350" (8.89mm)
- **Insertion Loss:** 4dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.360" L x 0.365" W (34.54mm x 9.27mm)