# BPDR000808451R0T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDR000808451R0T00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000808451r0t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000808451r0t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Current Rating (Amps):** 6.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 12.2mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Supplier Device Package:** 3131
- **Tolerance:** ±30%