# BPDR00080840390M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDR00080840390M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdr00080840390m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdr00080840390m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.65A
- **Current Rating (Amps):** 1.51 A
- **DC Resistance (DCR):** 173mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 39 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Supplier Device Package:** 3131
- **Tolerance:** ±20%