# BPDR000707401R0T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDR000707401R0T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000707401r0t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000707401r0t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.5A
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 10mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
- **Tolerance:** ±30%