# BPDR00060630270M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDR00060630270M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdr00060630270m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdr00060630270m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 850mA
- **Current Rating (Amps):** 850 mA
- **DC Resistance (DCR):** 175mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 27 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
- **Tolerance:** ±20%