# BPDR000606208R9M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDR000606208R9M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000606208r9m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000606208r9m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.25A
- **Current Rating (Amps):** 1.25 A
- **DC Resistance (DCR):** 116mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 8.9 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
- **Tolerance:** ±20%