# BPDR000505208R2M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDR000505208R2M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000505208r2m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdr000505208r2m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 680mA
- **Current Rating (Amps):** 680 mA
- **DC Resistance (DCR):** 245mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 8.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
- **Tolerance:** ±20%