# BPDN000404234R7Y00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDN000404234R7Y00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdn000404234r7y00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdn000404234r7y00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3A
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 68.8mOhm Max
- **Height:** 0.091" (2.30mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
- **Tolerance:** ±25%