# BPDN000404233R3Y00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDN000404233R3Y00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdn000404233r3y00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdn000404233r3y00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.45A
- **Current Rating (Amps):** 2.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 56.3mOhm Max
- **Height:** 0.091" (2.30mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
- **Tolerance:** ±25%