# BPDL00040418330M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDL00040418330M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdl00040418330m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdl00040418330m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 260mA
- **Current Rating (Amps):** 550 mA
- **DC Resistance (DCR):** 560mOhm Max
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
- **Tolerance:** ±20%