# BPDH00070730330M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDH00070730330M00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdh00070730330m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdh00070730330m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 250mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
- **Tolerance:** ±20%