# BPDH00070730150M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDH00070730150M00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdh00070730150m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdh00070730150m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.45 A
- **DC Resistance (DCR):** 128mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
- **Tolerance:** ±20%