# BPDH00040415100Y00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPDH00040415100Y00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpdh00040415100y00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpdh00040415100y00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 670 mA
- **DC Resistance (DCR):** 440mOhm Max
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
- **Tolerance:** ±25%