# BPC120715106
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPC120715106
- **Manufacturer:** Victron Energy
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpc120715106
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpc120715106#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** 12V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Size:** 2.36" L x 8.31" W x 3.35" H (60.00mm x 211.00mm x 85.00mm)
- **Termination Style:** NEMA 5-15P
- **Type:** Desktop
- **Voltage:** 120V