# BPC120531104R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPC120531104R
- **Manufacturer:** Victron Energy
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpc120531104r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpc120531104r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** 12V
- **Mounting Type:** Desktop
- **Size:** 7.68" L x 3.66" W x 1.77" H (195.00mm x 93.00mm x 45.00mm)
- **Termination Style:** NEMA 1-15P
- **Type:** Desktop
- **Voltage:** 120V