# BPAS00080845680T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPAS00080845680T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpas00080845680t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpas00080845680t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.08A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 170mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
- **Tolerance:** ±30%