# BPAL00060630100MAE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPAL00060630100MAE
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpal00060630100mae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpal00060630100mae#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.14A
- **Current Rating (Amps):** 2.25 A
- **DC Resistance (DCR):** 59mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.252" L x 0.244" W (6.40mm x 6.20mm)
- **Tolerance:** ±20%