# BP6.5-12RT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BP6.5-12RT
- **Manufacturer:** B B Battery
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bp6-5-12rt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bp6-5-12rt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- **Capacity:** 6.5Ah
- **Size:** 5.51" L x 1.89" W x 5.04" H (140.0mm x 48.0mm x 128.0mm)
- **Termination Style:** Spade, .187" (4.7mm)
- **Voltage:** 12 V