# BP5722A12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BP5722A12
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bp5722a12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bp5722a12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/97/12099793-BP5722A12-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 83%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 12 W
- **Size:** 1.28" L x 0.37" W x 0.85" H (32.5mm x 9.5mm x 21.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 154 ~ 286 VAC