# BP4.5-12-RT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BP4.5-12-RT
- **Manufacturer:** B B Battery
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bp4-5-12-rt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bp4-5-12-rt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- **Capacity:** 4.5Ah
- **Size:** 5.57" L x 1.95" W x 4.07" H (141.5mm x 49.5mm x 103.5mm)
- **Termination Style:** Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)
- **Voltage:** 12 V