# BP100-0.005-00-1010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BP100-0.005-00-1010
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bp100-0-005-00-1010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bp100-0-005-00-1010#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/77/04/8677042-BER246-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** White
- **Material:** Polyimide
- **Outline:** 254.00mm x 254.00mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 0.8W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.52°C/W
- **Thickness:** 0.0050" (0.127mm)