# BNX025H01B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BNX025H01B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bnx025h01b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bnx025h01b#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/78/490-7833-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/50/490-5052-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Attenuation Value:** 35dB @ 50kHz ~ 1GHz
- **Current:** 15 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 5th
- **Height:** 0.146" (3.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Resistance:** 0.00043
- **Size:** 0.476" L x 0.358" W (12.10mm x 9.10mm)
- **Technology:** LC
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 10µF
- **Voltage:** 25V