Part Number: BMWV1365S Manufacturer: PCTEL, Inc. Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/bmwv1365s RFQ URL: https://distyparts.com/product/bmwv1365s#rfq Summary: BMWV1365S is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by PCTEL, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BMWV1365S is a rf antennas from PCTEL, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Whip, Straight Frequency (Center: 155MHz Frequency Group: VHF (f < 300MHz) Frequency Range: 136MHz ~ 174MHz Gain: 1dBi Height (Max): 20.000" (508.00mm) Mounting Type: Base Mount Number of Bands: 1 Power: 160 W VSWR: 2 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pctel-inc Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/bmwv1365s