# BMWV1322S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMWV1322S
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmwv1322s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmwv1322s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 153MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 132MHz ~ 174MHz
- **Gain:** 2.4dBi
- **Height (Max):** 48.000" (121.92cm)
- **Mounting Type:** Magnetic
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 150 W