# BMRF00101040R47MD1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMRF00101040R47MD1
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmrf00101040r47md1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmrf00101040r47md1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 38A
- **Current Rating (Amps):** 33 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.2mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
- **Tolerance:** ±20%