# BMRF001010402R2MD1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMRF001010402R2MD1
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmrf001010402r2md1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmrf001010402r2md1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A
- **Current Rating (Amps):** 14 A
- **DC Resistance (DCR):** 7mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
- **Tolerance:** ±20%