# BMRA000606301R8MA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMRA000606301R8MA1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmra000606301r8ma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmra000606301r8ma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 14A
- **Current Rating (Amps):** 9.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 15mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 1.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%